Wróć do listy

eSzkolenie ''Cukrzyca – podstępny zabójca''

0% ukończone
0/0 Etapy(ów)
Zagadnienie 2 z 4
W trakcie

Formy choroby?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Cukrzyca często niezależnie od naszej woli i zachowań (cukrzyca typu I) lub wręcz czasami prosimy się o obdarowanie swoim stylem życia (cukrzyca typu II), dostając się do naszego organizmu rozpoczyna dzieło zniszczenia. Od nas zależy czy ułatwimy jej zadanie, czy też wdrażając samokontrolę, aktywność fizyczną, racjonalne odżywianie zahamujemy jej zgubne działania.

Zdecydowana większość chorych to osoby chore na cukrzycę typu 2 – ok. 90%, jej wystąpienie powodują nakładające się na siebie czynniki stylu życia i uwarunkowania genetyczne. Zła dieta, otyłość, brak aktywności fizycznej, to jak kliknięcie i wpuszczenie konia trojańskiego do naszego organizmu. Brak zmian zachowań powoduje rozwój powikłań. Kilka lat bezczynności w leczeniu doprowadza do nieodwracalnych zmian.

A co mówią badania?

Ogólnopolskie badania epidemiologiczne dotyczące cukrzycy, które przeprowadziła w 2010 roku Koalicja na rzecz Walki z Cukrzycą, wspólnie z TNS OBOP zadając pytanie – Jaki rodzaj powikłań zdrowotnych pojawił się u Pana/Pani w związku z cukrzycą? – dało następujące wyniki:

[accordion][accordion_element title=”Zobacz procenty”]

41% uszkodzenie wzroku

27% choroba układu krążenia

16% uszkodzenie nerwów obwodowych

10% uszkodzenie nerek

6% zespół stopy cukrzycowej

5% udar mózgu

[/accordion_element][/accordion]

Co znajduje się w tym szkoleniu?

Opracowany materiał przeprowadzi osobę chorą na cukrzycę i jego otoczenie – środowisko rodzinne czy społeczno-zawodowe, przez wstępną fazę najpierw pozyskiwania wiedzy o chorobie, a następnie pokaże jak można z nią żyć zachowując odpowiedni komfort życia.

Przekażemy podstawowe informacje o cukrzycy, jej objawach, zagrożeniach, które ze sobą niesie, ale wskażemy również jak można ich uniknąć stosując zaleconą przez lekarza terapię, modyfikując styl życia uwzględnieniem zasad zdrowego odżywiania i dostosowanej do możliwości pacjenta aktywności fizycznej według wskazówek edukatora do spraw diabetologii

Wszystko na przykładzie i „z życia wziętej” historii Jerzego i Ani. Efektem wdrożenia w życie zawartych z opracowaniu wskazań, będzie odpowiedni komfort osoby chorej na cukrzycę i jego otoczenia, bo ma ono bardzo poważną rolę w procesie terapeutycznym. Należy również  pamiętać, że rodzina to także częsta grupa ryzyka zachorowania na cukrzycę.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]